Haber

2023 üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı mı?

Üniversite tercihleri ​​başladı mı? ÖSYM tercih kılavuzu 2023 yılında yayınlandı mı? YKS tercihleri ​​ne zaman başlıyor? sorular gündemde. YKS sınavına giren adayların sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihleri ​​başladı mı? ÖSYM tercih kılavuzu 2023 yılında yayınlandı mı? YKS tercihleri ​​ne zaman başlıyor? sorular ortaya çıktı.

2023 YILI ÜNİVERSİTE TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS Tercih Rehberi’nin açıklanmasının ardından üniversite hayali kuran milyonlarca aday için tercih süreci başladı. Seçim süreçleri 27 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri ​​arasında yapılacak. Tercih sonuçları, tercih süresinin bitiminden sonra yapılacak değerlendirmelerin ardından belirlenecek.

ÖSYM TERCİH REHBERİ 2023’TE YAYINLANIR MI?

ÖSYM internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

“2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Rehberi”nin Yayımlanması

2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Rehberi 20-25 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında ÖSYM https://www.osym.gov.tr ​​internet sitesinde yayınlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayınlanmaktadır. Bu nedenle adayların tercihlerini belirlemeden önce ÖSYM’nin internet adresinde yayınlanacak olan 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM tarafından yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

3,5 milyondan fazla adayın katıldığı 2023-YKS sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinde açıklandı.

YKS SINAV SONUÇLARINI NEREDE GÖREBİLİRİM?

YKS sonuçları TC kimlik numarası ve aday şifresi ile öğrenilebilir. Öğrenciler üniversite tercihlerini YKS’den alacakları puana göre yapacaklar.

SINAVIN KAZANANLARI BİRİNCİ AÇIKLANDI

ÖSYM Lideri Bayram Ali Ersoy yaptığı açıklamada, “Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) Sayılarla Birincisi Mustafa Özcan, Atatürk Anadolu Lisesi ve Namık Emre Acar, Özel Mesleki Eğitim Fen Lisesi (Konya) Eşit Ağırlık Birincisi, Emre Ekici Süleyman Demirel Fen Lisesi (Afyonkarahisar), Sözlü birincisi, Ahmet Berk Takir Kabataş Erkek Lisesi.”

3 milyon 500 bini aşkın adayın başvurduğunu belirten Ersoy, “Sınavda sorulan sorular açısından soru iptali ve cevap seçenek değişikliği söz konusu değil. Dolayısıyla temiz bir YKS süreci tamamlanmış oldu.”

TABAN VE TAVAN NOKTALARI BELİRLENECEK

YKS tercihlerinde adayların 24 hakkı bulunmaktadır. 2023 YKS üniversite taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları artık belli değil. Bu yılki puanlar, üniversiteye yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra belirlenecek. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ÖSYM tarafından yayınlanacak olan YKS tercih kılavuzunda son alımın 2 ve 4 yıllık bölümlerinin taban ve tavan puanları yer alacak.

suhuthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu