Haber

ABD, Türkiye’nin Rusya üzerindeki baskısından memnun

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Anlaşması’na geri dönmesi için Rusya’ya baskı yapmasından memnun olduğunu bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ağustos ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaret sorulduğunda, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Türkiye’nin Rusya’yı Karadeniz Tahıl Girişimi’ne yeniden katılmaya zorlamadaki rolünü memnuniyetle karşıladığımızı söylemek dışında ziyaret hakkında konuşmayacağım.” o cevapladı.

Miller, Türkiye’nin tahıl girişimindeki rolü hakkında, “En başından beri bu girişim için bir anlaşmaya varılmasına yardımcı olma ve Rusya’yı girişimi sürdürmeye ikna etme konusunda çok yapıcı davrandılar.” açıklamasını yaptı.

Bakanlık Sözcüsü, Türkiye’nin tahıl anlaşmasının devamında “üretken rolünü” sürdürmesi arzusunu dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyareti beklentisinin sorulması üzerine, “Tarih henüz netlik kazanmadı. Ancak Dışişleri Bakanım, İstihbarat Önderim, hepsi görüşmeyi yürütüyor. Bence öyledir” demişti. Bu görüşmeler çerçevesinde inşallah ağustos ayında bu ziyaret gerçekleşecek.” cevabını vermişti.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 17 Temmuz’da süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak, “Tahıl Koridoru Anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. İlgili kurallar hayata geçer geçmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Anlaşmanın Rus kısmı yerine getirilmedi.” açıklama yapmıştı.

haber-cavdarhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu