Ekonomi

ABD’de üretici enflasyonu Mayıs’ta beklentilerin altında geldi

ABD Çalışma Bakanlığı Mayıs ayı ÜFE verilerini açıkladı.

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,3 gerilerken, yıllık yüzde 1,1 artışla beklentilerin altında kaldı.

Buna göre Mayıs ayında ÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,3 azaldı. Bu dönemde beklentilerin üzerinde düşüş kaydeden verinin yüzde 0,1 azalması bekleniyordu. ÜFE ise Nisan ayında yüzde 0,2 arttı.

Mayıs ayında üretici fiyatları yıllık yüzde 1,1 arttı. Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesini kaydeden üretici enflasyonunun yıllık bazda yüzde 1,5 olması bekleniyordu. Üretici enflasyonu Nisan ayında yıllık bazda yüzde 2,3 oldu.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE de Mayıs ayında aylık %0,2 arttı ve yıllık %2,8 ile Şubat 2021’den bu yana en düşük artış kaydetti.

Aylık bazda piyasa beklentileri ile uyumlu seyreden çekirdek ÜFE’nin yıllık bazda yüzde 2,9 artması bekleniyordu. Çekirdek ÜFE Nisan’da aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3,1 arttı.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek son yapılan işlerin fiyatları ve manşet enflasyon hakkında ipuçları veriyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), ÜFE dahil tüm enflasyon göstergelerini takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu