Haber

Davası devam eden Phaselis’teki koylar bakanlığın reklam filminde yer alıyor.

ANTALYA – Kültür ve Turizm Bakanlığı, halk plajları için hazırladığı tanıtım görseline yürütmeyi durdurma kararı verilen ve mahkeme süreci devam eden Phaselis Antik Kenti’ndeki Bostanlık ve Alacasu plajlarını da ekledi. Mimarlar Odası’nın açtığı davanın yürütmesini durdurma kararı veren Ankara 3. İdare Mahkemesi, yeni atanan bilirkişi heyetinin raporunu beklerken, çeşitli televizyon kanallarında reklam veren Bakanlık, 15 halk plajının tanıtımını yaptı. Çevrecilerden yoğun tepkiye sahne olan ve mahkemesi devam eden Bostanlık ve Alacasu plajları da Bakanlığın hizmete açılacağını açıkladığı tesisler arasına dahil edildi.

HALK PLAJLARI 35’E KADAR OLACAK

15 halk plajının tanıtım sinemasını sosyal medya hesaplarından paylaşan Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Türkiye’nin plajlarında 5 yıldızlı halk plajları yaygınlaşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ücretsiz halk plajı sayısını 35’e çıkaracak” dedi. Gönderide link olarak verilen basın açıklamasında tanıtım görselinde yer alan Phaselis’teki Bostanlık ve Alacasu plajlarının yer almaması dikkat çekiyor. Yazılı açıklamada, “Mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncüsü olan Türkiye’nin plajlarında 5 yıldızlı halk plajı konforu yaygınlaşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ücretsiz halk plajlarına bir yenisini ekliyor. Bakanlık, Türkiye genelinde her ihtiyaca yönelik 5 yıldızlı ücretsiz halk plajı sayısını 35’e çıkaracak. Ortalama 100 bin kişinin ağırlandığı plaj sayısı arttıkça Türkiye’deki şezlong sayısı da yaklaşık 30 bine ulaşacak.

BAKANLIK TARAFINDAN AÇILAN PLAJLAR

Bugüne kadar Akdeniz’de 9, Ege Bölgesi’nde 5 halk plajının hizmete açıldığının duyurulduğu açıklamada, Antalya’da 2 bin 600 şezlong kapasiteli Küçük Çaltıcak Ücretsiz Halk Plajı’nın açılacağı belirtildi. gelecek günlerde. Küçük Çaltıcak ile birlikte sayının 15’e çıkacağını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, mevcut plajları şu şekilde sıraladı: Belek, Kemer Çamyuva, Çifteçeşmeler (Erez Burnu), Kadriye, Manavgat, Muratpaşa Lara ve Bahçecik ücretsiz halk plajları antalya Muğla’da Bodrum İçmeler, Marmaris İçmeler, Türkbükü ve Torba plajları ve İzmir Diamond Free Halk Plajı.

Manavgat Ilıca, Kemer Tekirova ve Bodrum Yalıkavak halk plajları için proje çalışmalarına başlandığı bilgisini veren yazılı açıklamada Bostanlık ve Alacasu plajlarına yer verilmezken, TV reklamlarında bu iki plajdan görüntüler kullanıldı.

Ne oldu?

Ankara 3. Ödül Phaselis’in 1. derece sit alanı olan Alacasu ve Bostanlık koylarında yapılması planlanan günübirlik tesis ve plaj projesinin antik kente, milli parka zarar vereceği gerekçesiyle Antalya Kültür Varlıkları Bölge Kurulu ve ihale kararına karşı 3. Ödül ve caretta caretta yuvalama alanları. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Mimarlar Odası’nın açtığı davanın yürütmesini durdurma kararı alan mahkeme, bölgede yeniden bilirkişi keşfi yapılmasını, birden fazla kişiden oluşan bilirkişi heyeti ile bölgenin yeniden incelenmesini istedi. Kararla ilgili olarak, sahada yapılacak bilirkişi incelemesinin ardından yeni bir karar verileceği belirtilirken, projenin telafisi mümkün olmayan veya imkansız kayıplara yol açtığı tespit edildiğinden yürütme o tarihe kadar durduruldu. Bakanlığın tanıtımını yaptığı Alacasu ve Bostanlık koylarında 28 Temmuz’da yapılan ekspertiz keşfine ilişkin raporun eylül ayına kadar hazırlanması bekleniyor.

haberdumlupinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu