Teknoloji

En Çok Satan Telefonlar Ortaya Çıktı: Asgari Ücretle Bu Telefonlar Kaç Ay Çalışıyor?

Nisan ayına girerek ilk çeyreğin bitmesine az kala 2023 yılı itibarıyla akıllı telefon pazarında rekabet her geçen gün daha da kızışıyor. Hemen her gün yeni bir cihazın görücüye çıktığı pazar için son araştırma Counterpoint Research’ten geldi. Ünlü araştırma grubu, 2023’te şimdiye kadar en çok satan akıllı telefonların listesini yayınladı. Listede yer alan cihazların Avrupa ve Türkiye’deki fiyatlarındaki uçurum ve bir kişinin baz fiyatla çalıştığı süre bizim ülkemizde. Söz konusu telefonlardan birini almak için ülkenin çalışması gerekirken, büyük ilgi gördü.

Samsung, S23 serisi ile zirveye oturdu.

Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz aylarda yeni tanıttığı S23 serisi ile pazardaki pazar payını artıran Samsung, şu anda lider konumda. Şirketin payını %21.1’e çıkaran ve Amerikan teknoloji devi Apple’ı geride bırakan seri, çıktığı ilk günden itibaren birçok ülkede peynirli kek gibi satıldı.

Asgari ücretin 3 katından fazla!

Yüksek satış rakamlarına rağmen cihazların fiyatlarının geçen yıla göre yüksek olması dikkat çekti. Bu yıl en çok alınan telefon Galaxy S23, Türkiye’de 3 aylık taban fiyatının biraz üzerinde 26 bin liraya alıcı buldu.

Apple, Xiaomi ve Oppo liderliği takip etmeye devam etti.

Lider Samsung’un ardından Apple, geçtiğimiz günlerde tanıttığı iPhone 14 serisi ile %20,2 pazar payına sahip oldu. Cupertino merkezli teknoloji şirketini Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi önde gelen Çinli üreticiler izledi.

iPhone 14 Pro için çalışması 5 ay sürer.

Eylül 2022’de satışa çıkan iPhone 14 Pro da rakibi S23 Ultra gibi fiyatıyla göz doldurdu. Ülkemizde taban fiyatı olan bir vatandaş, vergiler dahil tam 49 bin TL fiyat etiketi olan bir telefon için 5 ay çalışmak zorunda.

Türkiye ve Avrupa’daki fiyatlar arasındaki fark dikkat çekiciydi.

Ülkemizde asgari ücretle üst düzey bir akıllı telefon almanın ne kadar zor olduğundan bahsetmiştik. Peki Avrupa’da durum nasıl? Bu yılın en çok talep edilen Galaxy S23’ü Avrupa’da 859 dolara sahip olunabiliyor. Bu da kıtada düşük fiyata çalışan bir bireyin ancak bir ay çalışıp söz konusu eseri satın alabileceği anlamına geliyor.

Ülkemizdeki kur farkı ve diğer ülkelerde üretilen teknolojik cihazlara uygulanan vergiler, Avrupa ve Türkiye’deki fiyat farkının başlıca nedenleri olarak görülüyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bahsi geçen akıllı telefonlar için bu para ödenmeli mi? Yorumlarda buluşalım…

haberdumlupinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu