Haber

Joseph Goebbels kimdir?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün deprem sonrası sürece ilişkin bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’u ‘Vitaminsiz Goebbels’ diyerek isimsiz olarak eleştirdi. Hitler’in Propaganda Bakanı olan Joseph Goebbels, siyaset tarihinde kurduğu ‘yalana dayalı kara propaganda’ ile anılır.

Paul Joseph Goebbels, 29 Ekim 1897’de Almanya’nın Düsseldorf yakınlarındaki Mönchengladbach’ın güneyindeki bir sanayi kasabası olan Rheydt’te doğdu. Goebbels, Albertus Magnus Derneği’nin bursuyla Bonn, Würzburg, Freiburg ve Münih üniversitelerinde edebiyat ve tarih okudu.

HİTLER YÜKSELİŞİ HIZLA GÖRÜŞÜYOR

Goebbels, Nazi Partisi ile ilk kez 1923’te tanıştı. 1924’te, Rheinland’daki Ulusal Sosyalist Özgürlük Partisi’nin kurucu ortağı olan Völkische Freiheit gazetesinin genel yayın yönetmeni oldu. 1925 yılında Nazi Partisi’ne katıldı. Parti içinde kısa sürede hızla yükseldi. Nisan 1926’da Adolf Hitler ile özel olarak görüştükten sonra partinin Berlin bölge sorumlusu olarak atandı. Nazi gazeteleri ve SA’nın yardımıyla yerel sosyalist ve komünist partiler hakkında kışkırtıcı yazılar yazdı. Daha sonra Nationalsozialistische Briefe gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. 28 Ekim 1926’dan itibaren NSDAP Berlin Brandenburg Gau’nun Direktörü ve Der Angriff gazetesinin yazı işleri müdürüydü.

Joseph Goebbels, 9 Kasım 1926’da NSDAP’ın Büyük Berlin Bölgesi Gau Direktörü oldu, partide hızla yükseldi ve 20 Mart 1928’de Parlamentoya (Reichstag) girdi. 1930’dan itibaren NSDAP’nin Reich Propaganda Subayı rütbesiyle oldu. Reich Yöneticisi.

1933’te Naziler iktidara geldikten sonra, 13 Mart 1933’te “Kamu Bilgilendirme ve Propaganda Bakanı” oldu. İlk icraatlarından biri, Mayıs ayında Berlin’in Bebel Meydanı’nda Yahudi ve Nazi karşıtı yazarların 20.000’den fazla kitabını yakmak oldu. 10 Eylül 1933. Daha sonra zamanla Almanya’daki tüm haber kaynaklarının tam kontrolünü ele geçirdi.

Şubat 1933’te Hitler, Versay Antlaşması’na aykırı olduğu için, ilk başta gizli de olsa yeniden silahlanmanın getirilmesi gerektiğini duyurdu. Bir yıl sonra askeri liderlerine doğuda savaşa gitmek için hedef tarihin 1942 olduğunu söyledi. Goebbels, Almanya’nın yayılmacı politikalarının destekçilerinden biriydi.

MEDYAYA KONTROL ETTİ

Propaganda Bakanlığı, işgal altındaki ülkelerin yayın tesislerini devraldı ve halkın güvenini kazanmak için mevcut spikerlerle hazırlanan materyalleri yayınlamaya başladı. Hem yerel hem de işgal altındaki ülkelerde medyanın birçok yönü Goebbels ve departmanı tarafından kontrol ediliyordu.

Bu süreçte parti mitingleri, konuşmaları ve gösterileri devam etti; Konuşmaları radyoda yayınlandı ve 1500 adet portatif sinema arabasıyla kısa propaganda filmleri çekildi. Savaş ilerledikçe Hitler daha az halkın karşısına çıktı ve yayın yaptı, bu nedenle Goebbels, Alman halkı için giderek artan bir şekilde Nazi rejiminin sesi oldu. Mayıs 1940’tan itibaren Das Reich’te yayınlanan ve ardından radyoda yüksek sesle okunan başyazılar yazdı. Radyodan sonra sinemaları en etkili propaganda aracı olarak gördü.

1942’nin sonlarında filmlerin yüzde 20 propaganda ve yüzde 80 hafif eğlence olması gerektiğine karar veren Goebbels, halk için “eğlenceli malzeme” ürettirmek için radyo ve filmde değişiklikler yaptı.

16 Kasım 1942’de Gau, Reich Savunma Komiseri olarak atandı. 15 Ocak 1943’te Hitler, Goebbels’i yeni oluşturulan Hava Saldırısı Hasar Komitesi’nin başına atadı.

Goebbels, Hitler Almanyası savaşı kaybettikten sonra intihar etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu