İş

Kamu Çalışanları Yüzde 45 Arttı

Kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarının belirlendiği kamu sektöründe çalışan 700 bini aşkın personele yüzde 45 zam yapıldı. Bu artışla birlikte en düşük kamu çalışanı maaşı 15 bin lira oldu.

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nın katılımıyla düzenlenen törenle imzalandı. Kamuda 700 bini aşkın personele yüzde 45 zam yapıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemin çıkarlarını ve vicdanımı hiçe saymadan, dürüst bir değerlendirme yapmak istedim. Bana gelen bilgilerin ötesine geçmeye çalıştım. Bu protokol ile 2023-2024 yıllarında yaklaşık 700 bin kardeşimizin alacağı ücretlerin çerçevesini belirliyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesinde sosyal yardım payı dahil ücretlere yüzde 45 zam yapıyoruz. Böylece en düşük kamu çalışanı ücreti 15 bin liraya çıkıyor.”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İş ikramiyesi ödemeyen çalışanlarımız için yüzde 4 ile 6 arasında prim ödeme uygulamasını da devreye aldık. Gazi, terör mağduru ve şehit yakınlarının çıplak fiyatlarına %10 ekliyoruz. Kamuda gece çalışanlarının ücretlerinin yüzde 8 zamla ödenmesini öngörüyoruz. Öte yandan fazla mesai ücretlerini yüzde 70 oranında artıracağız. Ayrıca bu sözleşme ile iş ikramiyesi ödemeyen çalışanlarımıza %4 ile %6 arasında prim ödemesi getiriyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi ile refah payı dahil fiyatları yüzde 45 artırıyoruz. Böylece en düşük kamu personel ücreti 15 bin liraya yükseliyor.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu