Haber

Konya’nın iki ilçesinde atık su arıtma tesisi inşa edildi.

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Mültecilerden Etkilenen Bölgelerde Hizmetlerin Güzelleştirilmesi Projesi (FRIT II) kapsamında Çumra ve Ilgın ilçelerine atık su arıtma tesisi sağlıyor.

KOSKİ Genel Müdürlüğü ile yüklenici firma arasında Çumra ve Ilgın atıksu arıtma tesislerinin inşaatı için sözleşme imzalandı. KOSKİ Toplantı Salonu’nda düzenlenen imza töreninin ardından çalışmalara başlandı. Sözleşme kararları kapsamında inşa edilecek atıksu arıtma tesislerinin ilk kazmasına 18 Eylül 2023’te başlanacak. 15 Ekim 2023’te ise temel atılacak.

ÇUMRA ATIKSU ARITMA TESİSİ

Çumra Atıksu Arıtma Tesisi, 2043 yılına kadar 71 bin 700 kişiye günlük 9 bin 895 metreküp kapasiteli inşa edilecek. Çumra ilçe merkezi, Alibeyhüyüğü, İçer Çumra ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık sular, Çumra Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılacak. Bitki. Tesisin inşası için Avrupa Birliği fonlarından toplam 4 milyon 560 bin Euro aktarılacak.

Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi, 2033 yılına kadar 41 bin kişi kapasiteli, günde 7 bin metreküp kapasiteli inşa edilecek. Projelendirilen Ilgın Atıksu Arıtma Tesisi için Avrupa Birliği fonlarından 3 milyon 900 bin Euro aktarılacak. Ilgın ilçe merkezinden kaynaklanan atık suyun arıtılması.

İleri biyolojik arıtma özelliklerine sahip olarak inşa edilecek atıksu arıtma tesislerinin büyük bir kısmı Avrupa Birliği hibeleri ile destekleniyor; Geriye kalan kısım ise Dünya Bankası tarafından ek kredi paketiyle finanse edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu