Haber

Köylüler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partileri ziyaret ederek, onların mücadelelerini anlattı.

Akbelen Ormanı ve Hatay Dikmece’de zeytinliklerini korumak için mücadele eden köylüler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partileri ziyaret ediyor. DEVA Partisi İstanbul Milletvekilleri Mustafa Yeneroğlu ve Evrim Rızvanoğlu ile bir araya gelen köylüler, sorunlarını ve taleplerini anlattı. Köylülerden biri elindeki zeytini göstererek, “Ormanı koruyacağımıza, ormanı ormancıdan koruyoruz” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesinde YK Enerji’nin madencilik faaliyetleri için Akbelen Ormanı’ndaki ağaçları kesmesine karşı çıkan İkizköylüler ile zeytinlikleri hızla kamulaştırılan Hatay Dikmece’de köylüler ve çevreciler, ilçedeki siyasi partileri ziyaret ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi. Köylüler ve çevreciler, İşçi Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, DEVA Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve DEVA Parti İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu ile bir araya geldi.

İkizköylü Necla Işık, ağaçlarını kaybettiklerini ancak en verimli topraklarını da kaybetmek istemediklerini belirterek, “Bizim için ne yapabilirsiniz diye buradayız. Köylüler olarak toprağımıza sahip çıkıyoruz. Kendimize jandarma her müdahale ettiğinde, her ağaç kesiliyor” diyen Jandarmaya gittik. Ama bu kadar. Zaten 4 yıl bize bir avuç köylü gözüyle baktılar. Aslında hepsi bu kadar değil. Koca yürekli insanlarla sesimizi tüm dünyaya duyurduk” dedi.

“ZEYTİNİN BAŞINDA YAPRAK KALMAZ”

Köylülerden biri elindeki zeytini milletvekillerine göstererek “Zeytinde yaprak kalmadı” diyerek, madencilik faaliyetlerinden dolayı meyve ağaçlarının zarar gördüğünü anlattı. Köylü, “Öldürmek isteseler de orada kalacağız. Topraklarımız durdukça çamlarımız yok oldu. Ormanı koruyacağımıza, ormanı ormancıdan koruyoruz” dedi.

madencilik Yaptığı faaliyetler nedeniyle arıcılığın da boşa gittiğini kaydeden köylü hanım, “Benim ne zeytinim kaldı ne bahçem kaldı. Şimdi bir şey vermeyeceğiz. 3-5 yıldır çamımız için direniyoruz, aldılar. Askerlerle bizden ama topraklarımızı vermeyeceğiz.” Köylü kadın, “Ne pahasına olursa olsun öleceğiz ama toprağımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

haber-caybasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu