Ekonomi

Kredi kartı kullanımına ilişkin düzenleme sinyali

Enflasyonla mücadelede tüketimin sınırlandırılmasını amaçlayan program uyarınca vatandaşların kredi kartı kullanımları tüketim talebini dengeleyecek şekilde düzenlenecek.

Kira ve konut fiyatlarındaki artış yeni sosyal konut projeleriyle aşılacak. 2026’da yüzde 5 büyüme ve 2025’te tek haneli işsizlik de programın beklentileri arasında yer alıyor.

Milliyet’in haberine göre, enflasyonla mücadelenin ön planda tutulacağı 3 yıllık dönemde iç talep, sıkı para politikası ve seçici kredi uygulamaları temelinde dengelenecek.

OVP’ye göre vatandaşların kredi kartı kullanımı, finansal istikrarı ve tüketim talebi dengesini etkilemeyecek şekilde uluslararası standartlara uygun şekilde düzenlenecek.

TL mevduata geçişin hızlanmasıyla birlikte kredi korumalı mevduatın genel nüfus içindeki payı azaltılacak, Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesabı genişletilecek.

Dijital Türk Lirası’na ilişkin idari düzenlemenin 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanırken, kamu harcama incelemeleri sistemleştirilecek ve verimsiz harcama alanları ortadan kaldırılacak.

Kredi kartı kullanımı arttı

Kriz döneminde kredi kartına yönelen vatandaşlar, harcamalarını ve taksitlerini kredi kartıyla ödüyor.
Temmuz ayında 753 milyar TL bedelle 1,4 milyar kartlı ödeme işlemi gerçekleştirildi. Temmuz 2022 ile karşılaştırıldığında kredi kartı sayısında yüzde 19, banka kartı sayısında yüzde 14, ön ödemeli kart sayısında ise yüzde 24 artış yaşandı.

Temmuz ayında kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlarla yapılan toplam ödeme sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 1,4 milyara ulaştı.
Kart ödemelerinin 787 milyonu kredi kartlarıyla, 516 milyonu banka kartlarıyla, 84 milyonu ise ön ödemeli kartlarla gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu