Ekonomi

Kuşadası Ticari Envanter 2023 Güncellemesi Yayınlandı

Kuşadası Ticaret Odası tarafından 2011 yılından bu yana hazırlanan ve Türkiye’de başka örneği bulunmayan Kuşadası Ticari Envanteri çalışması, 2023 güncellemesi tamamlandıktan sonra yayımlandı.

Kuşadası’nın özel sektör ve ticari hayatının gelişimini izlemek ve karar vericilere yol göstermek amacıyla her yıl güncellenen Kuşadası Ticaret Envanteri, Kuşadası Ticaret Odası Ar-Ge birimi tarafından hazırlanmaktadır.

İlk kez 2011 yılında gerçekleştirilen Kuşadası Ticaret Envanteri çalışmasının 2012, 2015, 2021 ve 2022 yıllarında güncellenmesinin ardından 2023 güncellemesi, Kuşadası’nın ekonomik ve ticari yapısındaki gelişmelerle birlikte son yıllardaki ekonomik ve ticari seyrini ortaya koymaktadır. ekonomisi turizme dayalıdır. Kuşadası’nın 23 mahallesinde faaliyet gösteren işletmelerin dahil edildiği 2023 envanter çalışmasında, toplam 12 bin 473 bilgi kullanılarak Kuşadası’nın özel sektörü incelendi.

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Ticaret Odası tarafından düzenli olarak güncellenen Kuşadası Ticaret Envanteri çalışmasının ilçenin özel bölümünün gelişimini ortaya koyması açısından oldukça değerli olduğunu belirtti. envanter çalışmasının Kuşadası için uzun vadeli planlamalarda karar vericilere yol gösterici olduğu ifade edilmiştir. Kuşadası Ticaret Envanteri (2023) çalışmasının değerli sonuçlarını şöyle aktardı; “Kuşadası özel şube 2023 yılında 2022 yılına göre yüzde 9,09 büyüdü. Kuşadası ekonomisi ve ticari hayatı son 12 yılda (2011-2023) yüzde 75,75 büyüdü. Cumhuriyet, Camikebir ve Türkmen Mahalleleri ise ticari anlamda yüzde 9,09 büyüme kaydetti. Kuşadası Merkez’de yaşamın yüzde 44,26’sını oluşturuyor. Alacamescit, Camiatik, Dağ ve Hacıfeyzullah Mahallelerini de eklediğimizde bu oran yaklaşık yüzde 55’e çıkıyor. Önceki yıllarda yapılan envanter çalışmalarında olduğu gibi eski Vergi Dairesi-Güvercinada’daki ticari alanlar da görülüyor. -Marina bölgesi (2 km2 alanda) Yoğunluk devam ediyor. Bu durum otopark, altyapı, ticari hayatın sürdürülebilirliği gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

Kuşadası Ticari Envanteri-2023 çalışmasına https://kuto.org.tr/site/assets/files/1423/kusadasi_ticari_envanteri-2023.pdf adresinden ulaşabilirsiniz” – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu