Haber

‘Kuzey Akım’ soruşturması kapatıldı

İsveç, Baltık Denizi’ndeki Rus Kuzey Akımı 1 ve Kuzey Akımı 2 boru hatlarındaki gaz sızıntılarına ilişkin soruşturmayı 2022 yılında kapattığını duyurdu.

Savcı Mats Ljungqvist, yaptığı yazılı açıklamada, İsveç bölgesindeki gaz sızıntılarını daha fazla araştırma yetkisine sahip olmadıklarını ve soruşturmayı sonlandırdıklarını belirtti. Soruşturmanın Almanya’da devam ettiğini belirten Ljungqvist, ellerindeki delilleri Almanya ile paylaşacaklarını belirtti.

ALMANYA: SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Reuters’in haberine göre savcılar, uluslararası sularda meydana gelen olayda İsveç veya İsveç vatandaşlarının parmağı olduğuna dair bir emare bulunmadığını belirterek, “Mevcut durumumuzda İsveç yargısının yetkisinin olmadığını söyleyebiliriz.”

Alman Federal Savcılığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Danimarka polisi de bugün yaptığı açıklamada, soruşturmaya ilişkin ‘kısa süre içinde’ daha fazla bilgi vermeyi beklediklerini belirtti.

Almanya, temmuz ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı açıklamada, “patlayıcı taşımak için kullanılmış olabileceği” bir yatta denizaltı patlaması izleri bulduklarını belirtmişti. Almanya’dan yapılan açıklamada, patlayıcıların eğitimli dalgıçlar tarafından boru hatlarına yerleştirilmiş olabileceği de belirtildi.

KREMLIN: ALMANYA’NIN NE YAPACAĞINI İZLEYECEĞİZ

İsveç’in soruşturmanın kapatıldığı yönündeki açıklamasının ardından Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov bugün basına yaptığı açıklamada, Rusya’nın patlamaları araştırmak için Almanya’nın ne yapacağını izleyeceğini söyledi. Peskov, “Elbette şimdi, bu terör saldırısıyla bağlantılı olarak çok şey kaybetmiş bir ülke olarak Almanya’nın buna nasıl tepki vereceğini görmemiz gerekiyor.” dedi.

Ne oldu?

Eylül 2022’de Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya’ya giden Nord Stream 1 ve Nord Stream 2 boru hatlarında dört sızıntı olduğu bildirilmiş ve gemilere bölgeye yanaşmamaları konusunda uyarıda bulunulmuştu. Her iki ülke de sızıntıların kaza değil, kasıtlı bir eylemin sonucu olduğuna dair işaretlerin bulunduğunu açıkladı. Avrupa Birliği (AB) de boru sınırlarındaki gaz sızıntılarının tesadüf değil, kasıtlı bir eylem sonucu olduğunu kaydetti.

İsveç İstihbarat Teşkilatı (SEPO) da olayla ilgili soruşturma başlattı. Danimarka Enerji Ajansı, iki boru hattındaki gaz sızıntısının durdurulduğunu duyurdu. Rus enerji şirketi Gazprom da boru hatlarındaki baskının normale döndüğünü ve sızıntıların sona erdiğini duyurdu.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu