Haber

NATO Genel Sekreteri, müttefikleri siber güvenliğe daha fazla yatırım yapmaya çağırdı Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefik ülkelere siber güvenlik alanında daha fazla yatırım yapma davetinde bulundu.

Stoltenberg, Roma’da İtalya Dışişleri Bakanlığı ve ABD’nin katkılarıyla düzenlenen “NATO Siber Savunma Taahhüdü Konferansı 2022” etkinliğinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri, “Avrupa-Atlantik güvenliği, bu yıl Putin’in (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) demokratik ve egemen Ukrayna’ya karşı savaşıyla sarsıldı. Ukrayna, halkının kararlılığı ve NATO müttefiklerinin desteğiyle Rusya’nın işgalini püskürttü. Biz gerektiği müddetçe Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının siber alemde de gerçekleştiğine işaret eden Stoltenberg, bu siber hücumlar nedeniyle Ukrayna devlet dairelerinin, askerinin, acil servislerinin, istihbarat servislerinin irtibatının kesildiğini ve Avrupa genelinde on binlerce insanın internet erişiminin kesintiye uğradığını vurguladı.

Stoltenberg, Rusya’nın demir yolu sistemine yaptığı siber saldırılarıyla sadece askeri sevkiyatı değil Ukrayna vatandaşların tahliyesini de kesmeyi denediğini belirterek, “Denediler ama başaramadılar. Başarısız oldular çünkü Ukrayna zorlu bir düşman onlar için ve tabii NATO’nun güçlü dayanağı nedeniyle. Yıllardır, Ukrayna’nın siber savunmasını güçlendirmek için eğitim, bilgi, istihbarat paylaşımı yaparak çalışıyoruz.” diye konuştu.

Siber alanın tartışmalı bir alan ve müşterek savunmalarının anahtarı olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Siber hareketler, müşterek savunma unsurumuz olan 5. maddeyi tetikleyebilir. Ortak savunmamızın temeli; yani bir müttefike yapılan atağın hepsine yapılmış sayılması. Siber, artık kara, deniz, hava ve uzayda eşit bir operasyon alanıdır. NATO Siber Savunma Taahhüdü ile müttefikler siber yatırımlarını artırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

Estonya’da büyük siber güvenliği tatbikatı yapılacak

NATO olarak bu ay sonunda Estonya’da “Siber Koalisyon” tatbikatı yapacaklarını ve bunun dünyanın bu alandaki en büyük tatbikatı olacağını belirten Stoltenberg, 40’tan fazla müttefik ve ortak ülkenin siber saldırılara karşı savunma pratiği yapacağı bilgisini verdi.

Kuzey Atlantik Konseyinin eylülde Arnavutluk’un ulusal bilgi altyapısına yönelik son siber saldırıyı şiddetle kınadığını hatırlatan Stoltenberg, “NATO işçisi, Tiran’a giderek destek verdi. Arnavutluk ve diğer müttefikler, bu saldırıyı İran’a atfetti. Bu, NATO müttefiklerinin bir ortaya gelip tek sesle cevap vermesine bir örnektir.” dedi.

Stoltenberg, siber alemde savunma hususunda Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve Gürcistan gibi ortak ülkeler ile Hint-Pasifik’teki ortakları Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın yanı sıra Ukrayna’nın siber savunmasında kilit rol oynayan özel şirketlerle de yakından çalıştıklarını söyledi.

“Siber alem, herkese açık bir ‘Vahşi Batı’ olmamalıdır”

NATO Genel Sekreteri, “Siber alem, herkese açık bir ‘Vahşi Batı’ olmamalıdır. Tüm müttefikler, temel hakların ve memleketler arası hukukun çevrim dışı ortamda olduğu kadar çevrim içinde de geçerliği olduğu konusunda mutabık. ve alışılmış demokratik kıymetlerimiz ile insan haklarımızı yansıtan sorumlu kullanım prensiplerine gereksinimimiz konusunda da… Lakin rakiplerimiz kıymetlerimizi paylaşmıyor ve yeni teknolojileri, insan haklarını ya da memleketler arası hukuku aldırmadan kullanıyor.” diye konuştu.

Savunma kalkanının bugün siber alana da genişlediğini ve bu alandan gelen tehdidin büyüdüğünü vurgulayan Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Siber savunma taahhüdümüz çok kıymetlidir. Bu nedenle müttefiklere, siber savunma alanında daha fazla yatırım yapma, daha fazla uzmanlaşma ve gelişmiş işbirliği taahhüdünde olmaları daveti yapıyorum. Bu müşterek savunmamızın hayati bir kısmıdır.”

Bu ortada NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in bugün Roma’daki temasları kapsamında İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Savunma Bakanı Guido Crosetto ile görüşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu