Ekonomi

Samsung ChatGPT alternatifi geliştirilen yapay zeka modeli

HANDE BERKTAN

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, Samsung AI Forum 2023’te kendi üretken yapay zeka modeli Samsung Gauss’u duyurdu. Teknoloji devinin araştırma birimi Samsung Research tarafından geliştirilen Samsung Gauss, hem metin, hem kod hem de görsel oluşturabiliyor.

Samsung Gauss Language, insan dilini anlayabilen ve ChatGPT gibi sorulara yanıt verebilen geniş bir dil modelidir. E-postaların yazılmasına, düzenlenmesine ve belgelerin özetlenmesine yardımcı olur. Samsung, şirketin akıllı cihazlarını biraz daha akıllı hale getirmek için geniş dil modelini telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazlarına dahil etmeyi planlıyor.

Code.i adı verilen kod asistanıyla çalışan Samsung Gauss Code, daha spesifik olarak kod geliştirmeye odaklanıyor. Buradaki fikir, geliştiricilerin hızlı bir şekilde kod yazmasına yardımcı olmak için Samsung Gauss Code’u etkinleştirmektir.

Samsung Gauss Image, adından da anlaşılacağı üzere bir görsel oluşturma ve düzenleme özelliği olacak. Örneğin, düşük çözünürlüklü bir manzarayı yüksek çözünürlüklü bir manzaraya dönüştürmek için kullanılabilir.

Teknoloji şirketi, Samsung Gauss’un şu anda yalnızca şirket içinde kendi çalışanları tarafından kullanıldığını ancak “yakın gelecekte” genel kullanıcılara sunulacağını duyurdu. Şirket bir zaman çizelgesi hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Ayrıca Samsung, bilgi toplamadan yapay zeka geliştirmeye kadar güvenlik ve gizlilik konularını izleyen ve yapay zeka etik unsurlarına dayalı olarak yapay zeka kullanımının güvenliğini sağlayan bir yapay zeka ekibi kurduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu