Haber

Sevilen sanatçı Barış Manço’nun ölümünün üzerinden 25 yıl geçti.

7’den 70’e tüm vatandaşların dudaklarında olan müzik onunla ilgili…

Türkiye’nin efsane sanatçılarından Barış Manço; Sesi, üslubu ve şarkılarıyla anılıyor.

Gülpembe, Dağlar Dağları, Unutadım, Dostum Eşek gibi şarkılarıyla sık sık anılan usta sanatçı, aynı zamanda çocukların Barış Kardeşi oldu.

Bugün Manço’nun ölümünün 25. yıl dönümü.

Peki Barış Manço kimdir?

2 Ocak 1943’te İstanbul’da doğan Barış Manço, Türkiye’de rock müziğin öncüleri arasına adını altın harflerle yazdırdı. Manço’nun müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi’nde oldu.

İlk 45’liği 1962’de Grafson Plak etiketiyle çıktı. Barış Manço, Belçika Kraliyet Akademisi’nde yüksek öğrenim görmek üzere 1963 Eylül’ünde Türkiye’den ayrıldı.

Kasım 1970’de Dağlar Dağlar adlı plağını çıkardı. Yıldızı 700 binin üzerinde kopya satan Dağlar, Dağlar ile ön plana çıktı. Dağlar Dağlar Manço’ya Platin Plak Ödülü’nü getirdi.

Şarkıları ona 12 altın albüm ve kaset ödülü kazandırdı.

1981 yılının sonlarına doğru “Sözüm Majliten Dışarı” albümünü çıkaran Manço, müzik kariyerinin zirvelerinden birini yaşadı. Aynı yıl ilk kez baba olmanın heyecanını yaşadı.

Bestelediği 200’den fazla şarkı ona on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı.

Bu müziğin bir kısmı daha sonra Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı.

1999’da kalp krizinden öldü

Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın birçok ülkesine giden Manço, 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. Manço, 1 Şubat 1999’da Kadıköy’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 56 yaşında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu