Ekonomi

Tekstil sektörüne yeni girişimciler katılıyor

Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği (UTİB) himayesinde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Türkiye’nin en kıymetli girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge maratonunda finale kalan teşebbüsçüler açıklandı.

Toplam 74 projenin başvurduğu ve Level-Up ve Scale-Up olmak üzere iki kategoride bedellendirilen girişimcilerin içinden ön elemeyi geçen 29 aday yarı finalde kesimin önde gelen isimleri ve üniversite öğretim üyelerinin yer aldığı Kıymetlendirme Kurulu’na sunum yaptılar. Kıymetlendirme sonucunda her bir kategoriden 8’er proje finalde yarışa hak kazandı.

‘SÜREKLİ YAŞAYAN BİR GİRİŞİMCİLİK PLATFORMU’

Programa gösterilen ağır ilgiden memnunluk duyduklarını da lisana getiren UTİB İdare Şurası lideri Pınar Taşdelen Engin “Programımıza 22 farklı ilden başvuru geldi. Başvuran projelerin büyük bölümü; yapay zeka, akıllı tekstiller, ekolojik tekstiller, tasarım, tıbbi tekstiller, sürdürülebilirlik gibi alanlardan oluşuyor. Başvuruların illere göre dağılımına baktığımızda ise ağırlığın İstanbul, İzmir ve Bursa’dan yapıldığını görüyoruz. Adaylarımızın dünya gündemini yakalamış olmaları ve bu konuda proje üreterek katıldıklarını görmek sevindirici bir tablo” diye konuştu.

21 ARALIK’TAKİ BÜYÜK FİNALDE TER DÖKECEKLER

Proje Koordinatörü Ufuk Batum moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda daha sonra adaylar projelerini anlattılar ve gelen soruları cevapladılar. Heyet üyelerinin yaptığı kıymetlendirme sonucunda, Level-Up ve Scale-Up kategorilerinden 8’er olmak üzere toplamda 16 proje finale yükseldi. 21 Aralık’taki büyük final için ter dökecek olan adaylar, Program Koordinatörü Ufuk Batum’un vereceği ‘Mentorluk Süreci’ eğitiminin akabinde, final eğitimlerine katılacaklar.

LEVEL-UP KATEGORİSİ FİNALE KALAN PROJELER:

1. Amazon Bra

2. Elma Artıklarından Vegan Deri Üretimi

3. Materix Clean Textile Antibakteriyel, Hidrofobik& Fotokatalitik Nano Dokumacılık Kaplama

4. Moda- Yapay Zeka Temelinde Alışveriş Aplikasyonu

5. Sanal giysi Aynası

6. Swatchloop: Yapay Zeka Tabanlı Sürdürülebilir Atık İdaresi Dijital Platformu

7. Taggle

8. Yetkili Terzi

SCALE-UP KATEGORİSİ FİNALE KALAN PROJELER:

1. Activewear 2.0- Performans Bazlı, Yeni Kuşak akıllı Spor Kıyafetleri

2. Giyilebilir Ateş Ölçer ve Sağlıklı Takip Uygulaması

3. Isıtmalı Ceket

4. Mavi Yakıt

5. Phoenix Enerji

6. ProMeta

7. Star

8. Wear’s

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu