Haber

Yemen’deki Husiler: İlaç sıkıntısı nedeniyle 5 bin böbrek hastasının hayatı tehlikede

Yemen’deki İran destekli Husiler, yaklaşık 5 bin böbrek hastasının ilaç bulunamadığı için ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Husilerin sözde Sağlık Bakanlığı, Yemen’de böbrek yetmezliği bulunan hastaların çektiği ilaç meşakkatine ait bir açıklama yaptı.

Husilere ilişkin haber ajansında yayımlanan açıklamada, Husilerin denetimi altındaki bölgelerde ilaç ve özel solüsyon bulunamadığı için yaklaşık 5 bin böbrek hastasının hayatının risk altında olduğu belirtildi.

Diyaliz merkezlerinde 2023 yılında kullanılacak ilaç ve ekipman stoku bulunmadığına işaret edilen açıklamada, memleketler arası kurumlara ve insani yardım kuruluşlarına “böbrek yetmezliği olan hastalar için ilaç temin edilmesi” daveti yapıldı.

Yemen’deki iç savaş

Yemen’deki İran dayanaklı Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine dayanak veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan’da Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında 6 ay devam eden ateşkes 2 Ekim’de sona ermişti.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını yitirdi. Dünyanın en yoksul ülkeleri ortasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ise müthiş boyutlara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu