Haber

ECOWAS, Nijer’de anayasal düzeni yeniden tesis etmek için diplomatik girişimlerde bulunuyor

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 26 Temmuz’da askeri hükümetin iktidara geldiği Nijer’de anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için diplomatik girişimlerde bulunduğunu duyurdu.

Ajuri Ngelale’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Nijerya Cumhurbaşkanı Bola Ahmed Tinubu’nun Özel Danışmanı, Tinubu ve Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna başkent Abuja’da bir araya geldi.

Başkan ve ECOWAS Başkanı Tinubu, toplantıda yaptığı açıklamada, Nijer’de 26 Temmuz’da iktidardan uzaklaştırılan tutuklu Başkan Mohammed Bazum’un korunması için ECOWAS’ın dikkatli yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Tinubu, Nijerya’nın komşusu Nijer’deki durumu izlediğini ve kan dökülmesini önlemek için diplomatik yollar araştırdığını açıkladı.

Halkın savaş istemediğini, cesur ve kararlı adımların atılması gerektiğini belirten Tinubu, “Nijer’de kan dökülmesini önlemek ve anayasal düzeni kurmak için uygun olan her türlü ‘arka kapı diplomasisini’ uyguluyorum.” dedi.

Tinubu, Bazum’un demokratik olarak seçilmiş bir lider olduğunu kaydetti.

Bakan Colonna, Tinubu’nun ECOWAS işlerinin yürütülmesindeki liderliğini takdir ettiğini belirterek, “ECOWAS’taki çabalarınızı destekliyoruz. Arkanızdayız çünkü anayasal düzenin tüm ülkeler için bir hazine olduğuna ve demokrasinin bir gerçeklik olması gerektiğine inanıyoruz. ” değerlendirmesini yaptı.

patnosajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu