Sağlık

Kemik Sağlığı İçin Yararlı ve Zararlı Besinler Nelerdir?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.Alperen Korucu konuyla ilgili değerli bilgiler verdi.
Sağlıklı beslenme sadece genel vücut sağlığı için değil, kemik sağlığının korunması açısından da değerlidir. Özellikle çocukluk çağında tüketilen kemik sağlığına faydalı besinler, ileri yaşlarda oluşabilecek kemik hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı olur.
 
Özellikle kadınlarda çok yaygın olan osteoporozun nedenlerinden biri de kalsiyumdan fakir bir beslenme düzeninin aksine vücut tarafından kaybedilen kalsiyumdur. Yine D vitamini eksikliği de bu hastalığı tetikliyor.
Süt, yoğurt, yumurta, kefir, balık, ıspanak, muz, kırmızı biber, portakal, domates, soya fasulyesi, incir, mercimek, mantar gibi kemik sağlığına faydalı ve belirli oranda tüketilmesi gereken besinlerden bazıları, maydanoz…
Op.Dr.Alperen Korucu, “Kemik sağlığına faydalı besinler kadar israfa yol açan besinler de var. Öncelikle aşırı kahve tüketimi, sigara, aşırı tuz tüketimi, asitli içeceklerin aşırı tüketimi gibi zararlı olan besinler vardır. neden olabilir” dedi. (BSHA)

haberbahce.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu