Haber

Norveç: Rusya askeri üstünlüğe ulaşmak üzere

Norveç İstihbarat Servisi, Rusya’nın Ukrayna’da askeri üstünlük kazanmak üzere olduğunu kaydetti. Ülkenin askeri istihbarat servisi lideri Nils Andreas Stensönes, askeri kaynaklara daha fazla sahip olan Moskova’nın, Kuzey Kore ve Çin gibi ülkelerden de ciddi destek aldığına dikkat çekerek, Kiev’in bu durumu tersine çevirmek için Batı’dan askeri desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. durum.

DW Türkçe’nin haberine göre, Norveç güvenlik teşkilatının yıllık risk değerlendirme raporunun açıklandığı toplantıda konuşan Stensönes, “Bu savaşta Rusya bir yıl öncesine göre daha güçlü bir konumda ve bu durumu kazanmak üzere. galip gelmek.” Moskova’nın Kiev’den üç kat daha fazla asker sevk edebildiğine dikkat çeken askeri istihbarat lideri, Rusya’nın yaptırımlara “beklenenden daha iyi uyduğunu” kaydetti. Stensönes, Rus endüstrisinin yıl boyunca muharebe faaliyetlerini sürdürmeye yetecek kadar mühimmat, savaş aracı, insansız hava aracı ve füze üretebilecek durumda olduğunu belirtti.

‘UKRAYNA’NIN SİLAH SEVKİYATI’NA İHTİYACI VAR’

Stensönes, İran’ın yanı sıra Kuzey Kore ve Belarus’un da Rusya’ya askeri takviye sağladığını, Çin’in doğrudan silah sağlamasa da Moskova’ya makine, uçak, elektronik ve yedek parça sevk ettiğini belirtti. Norveç askeri istihbarat lideri, Ukrayna kuvvetlerinin kendilerini savunmak için Batı’dan silah sevkiyatına ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

NATO üyesi Norveç, Danimarka ve Hollanda’nın yanı sıra Ukrayna’ya da F-16 savaş uçağı sağlamayı hedefliyor. Norveç Savunma Bakanı Björn Arild Gram, Norveç ve Avrupa’nın kendilerinin ve müttefiklerinin güvenliği konusunda daha fazla sorumluluk almaya hazır olmaları gerektiğini söyledi.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği Şubat 2022’den bu yana Kiev’e en fazla askeri desteği sağladı. Ancak takviyelerin devamını öngören milyarlarca dolarlık yardım paketi ABD Kongresi’nde kaldı. Rusya ile iyi ilişkileriyle bilinen eski Başkan Donald Trump’ın kasım ayında yapılması planlanan başkanlık seçimlerini kazanması halinde Ukrayna’ya yapılan yardımın sorumluluğunun Avrupa’ya geçebileceği belirtiliyor. (Kaynak)

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu